RSS
Dzisiaj jest:

Tradycyjnie i integracyjnie- Cedynia 2012

30.08.2012

25 sierpnia COKiS  rozpoczął realizację, kolejnego w tym roku projektu,  w ramach- projektów dofinansowywanych  przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA Euroregionu Pomerania.  

Tradycje dożynkowe i zawody strażackie drogą do integracji” to pierwsze wydarzenie i pierwsze działanie, w ramach którego, odbyły się polsko- niemieckie zawody Ochotniczych Straży Pożarnych, po których strażacy z obu krajów wspólnie przeszli z korowodem dożynkowym do amfiteatru miejskiego. Tu odbył się tradycyjny staropolski obrzęd dożynkowy i prezentacja przepięknych wieńców oraz  sołectw, w wykonaniu sołtysów lub przedstawicieli z poszczególnych miejscowości. Wieńców w tym roku było 15 , jeden piękniejszy od drugiego – gratulujemy i dziękujemy.

Działanie  drugie -  „Polsko- niemieckie tradycje, obrzędy i zabawy dożynkowe” to przede wszystkim Polsko- niemieckie warsztaty kulinarne, tkackie, serowarstwa, filcowania wełny, ceramiczne i  bibułkarstwa oraz Polsko- niemieckie  konkursy: wiedzy rolniczej i  kulinarny pt „Potrawy regionalne i dekoracja stołu”

Wszystkie działania były ogólnodostępne i cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie ,że pogoda była piękna i sprzyjała działaniom w plenerze.

Rozpoczęciem dożynek, jak w każdym roku była Msza Święta Dziękczynna od radnych, sołtysów i władz miasta. W kościele pw. Narodzenia NMP w Cedyni zjawili się gospodarze, mieszkańcy Cedyni i całej gminy oraz mili goście by podziękować Panu Bogu za dary Ziemi. Mszę Świętą Dziękczynną , celebrował ksiądz Dziekan Kanonik Michał Kostrzewa, któremu mówimy Bóg zapłać. 

Dożynki w Cedyni to przede wszystkim tradycja i obrzędy , a więc występy zespołów ludowych  Bandoska ( Góralice), Borowiny( Trzcińsko – Zdrój)  , chórów Brzozowianka (Trzcińsko- Zdrój) i Czciborzanie ( Cedynia)  oraz zespołów Kalimera  ( Bielinek) , Radościanki( Radostów)  i  Gama (Cedynia) oraz Kapeli  Mieszkowickiej . Wszystkim zespołom bardzo dziękujemy za piękny śpiew, skoczną muzykę i barwne stroje. Zespołowi Gama i panu Andrzejowi Mikołajczykowi za tradycyjne przyśpiewki, bez których dożynki nie mogą istnieć, a były one w tym roku bardzo trafione!

Zgodnie z tradycją Starostowie dożynek Joanna Tondel i Bronisław Jadach oraz ich asysta – uczniowie  klasy  I Gimnazjum w Cedyni –Klaudia Mieczkowska i Maciek Rogowski  ,  przekazali uroczyście wieniec dożynkowy wraz z świątecznym chlebem Gospodarzowi Gminy Adamowi Zarzyckiemu, który – dziękując w swym okolicznościowym przemówieniu rolnikom za ich trud i wspominając o ciężkich tegorocznych zbiorach - podzielił się chlebem z nimi i mieszkańcami gminy  oraz zacnymi gośćmi.

Jak dożynki Cedyni to i nagrody w licznych w tym roku konkursach, a więc podajemy wszystkie wyniki:

1. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce – sołectwo Piasek – 500 zł. i dyplom

II miejsce – sołectwo Lubiechów Dolny – 400 zł i dyplom

III miejsce – sołectwo Golice – 300 zł i dyplom

Wyróżnienie – sołectwo Czachów – 200 zł i dyplom

Pozostałe sołectwa otrzymały talony na 100 zł i dyplomy, czyli :

Łukowice, Lubiechów Górny, Orzechów, Bielinek, Siekierki, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek, Żelichów, Radostów, Cedynia i COKiS.

W tym roku udział w wieńcach i konkursach dożynkach wzięło 13 sołectw, miasto Cedynia i COKiS.

2. Polsko- niemiecki konkurs pt. „ Potrawy regionalne i dekoracja stołu”

Wszystkie koła zajęły pierwsze miejsca- nagrody i dyplomy - w różnych kategoriach , tj.

Żelichów – „Ciasta i przetwory”

Siekierki – „Wyroby mięsne własne”

Czachów- „Dania z kapusty”

Lubiechów Dolny- „Gorące dania jarskie”

Golice – „Pierogi i potrawy tradycyjne”

Stary Kostrzynek – „Jadło własne i piękny wystrój stolika”

Cedynia- „Wyroby z ziemniaka”

Neutrebbin – „Potrawa obiadowa i deser”

Altranft – „Zestaw śniadaniowy”

Hohenwutzen – „ Dania obiadowe”

Bielinek- „ Różnorodność potraw”

Łukowice- „Potrawy z kapusty”

Stara Rudnica – „Potrawy z ryb”

Orzechów – „Gulasz strażacki”

 

3. Polsko- niemiecki konkurs wiedzy rolniczej

Stronę niemiecka reprezentowali pięciu panów z Hohenwutzen a stronę Polską-

Panie - Renata Jasnos, Alicja Jaworska, Stanisława Kubaj, i Panowie Marek Drela i Bronisław Jadach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy

4. Potyczki sołeckie o beczkę piwa :

I miejsce –sołectwo  Piasek

II miejsce – Lubiechów Górny

III miejsce – Lubiechów Dolny ( brały udział panie)

Wyróżnienia otrzymały sołectwa Cedynia i Radostów( w obu drużynach brały udział panie) – a gdzie Ci panowie??? Wszystkie drużyny otrzymały nagrody i dyplomy.

5. Sołtys i sołectwo 2012

Wszystkie prezentacje były piękne, naturalne i rzeczowe a nawet z odrobiną humoru -dlatego wszystkie sołectwa i sołtysi równorzędnie zajęły I MIEJSCE.

Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu składa najszczersze podziękowania i słowa wdzięczności za pomoc i wsparcie ludziom i firmom, które przyczyniły się do tego, by Dożynki gminne były tak wspaniałe. Proszę o przyjęcie podziękowań :

Macieja Pocieja, Annę Muraszkę, Tadeusza Świderskiego, Grzegorza Kopij, Agnieszkę i Arkadiusza Numryk, Martę i Marka Przybyła, Bank Spółdzielczy Chojna, Franciszka Liszkę, Elżbietę i Franciszka Polny, Adę Józefczyk, Krystynę i Krzysztofa Sobiś, Kazimierza Wolskiego, Elżbietę Sadłocha, Marię Jarzembowską, Wiolettę Jarząbek, Romana Mazierskiego, Marcina Palucha, Krystynę Azarko, Irenę Przybył, Mirosławę Kuch, Krystynę Majchrzak, Galinę i Janusza Wolskich, Adama Babickiego, Wandę Ostromecką, Renatę Jasnos  wraz z KGW Lubiechów Dolny, Zofię Pikułę wraz z KGW Piasek, Bożenę Klag wraz z KGW Bielinek, Irenę Caban wraz z KGW Stara Rudnica, Stanisławę Woźniak wraz z KGW Golice, Kazimiere Gartman wraz z Kgw Stary Kostrzynek, Krystynę Jachowicz wraz z KGW Radostów, Kingę Frytę wraz z KGW Cedynia, Agnieszke Dereń wraz z KGW Orzechów, Monikę Rogowską wraz z KGW Czachów, Genowefę Nowakowską wraz z KGW Lubiechów Górny i Pana Sławomira Szpejnę za beczkę piwa. 

« inne aktualności