RSS
Dzisiaj jest:

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu        Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte pozwolą Państwu przybliżyć działalność Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Na naszych stronach znajdziecie Państwo informacje o organizowanych przez nas wydarzeń kulturalnych, zrealizowanych projektach i organizowanych przez nas warsztatach. Przeczytacie również kilka ważnych informacji o zespołach, które działają w Cedyńskim Ośrodku Kultury i Sportu  oraz zobaczycie zdjęcia z naszych imprez. W dziale „o nas” przedstawimy się Państwu z imienia i nazwiska. W razie zauważenia wszelkich nieprawidłowości na naszej stronie proszę o kontakt z administratorem.
 

Czekamy na wasze e-maile, jeżeli jest coś co was zainteresowało, a nie znaleźliście wyczerpującej informacji napiszcie.
 
administrator: administrator@cokiscedynia.pl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności

Zaproszenie na uroczystości rocznicowe w Osinowie Dolnym

26.03.2015

Zaproszenie na uroczystości rocznicowe w Osinowie Dolnym

W piątek 27 marca 2015r. Burmistrz Cedyni zaprasza społeczność Gminy Cedynia oraz Powiatu Gryfińskiego, na uroczystości rocznicowe, które odbędą się w Osinowie Dolnym pod Pomnikiem  Matek Polek opodal przejścia granicznego o godz. 11.30.

70 lat temu, żołnierze polscy 1. Samodzielnej Brygady Moździerzy Wojska Polskiego stanęli po raz pierwszy pod Cedynią.  27 marca 1945r. to data rozpoczęcia ostatniego, decydującego szturmu znanego z kart historii, niemieckiego przyczółka mostowego.  Żołnierze polscy w przymierzu wojskowym z żołnierzami radzieckimi, ostrzeliwali z moździerzy pozycje niemieckie w zakolu Odry opodal Osinowa Dolnego. W wyniku dwudniowych ostrych starć, wyparto za rzekę oddziały niemieckie.

Późniejsze forsowanie Odry - 16 kwietnia 1945r rozpoczynało ostatnią wielką batalię końca II w. – operację berlińską, w której brali również żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego.

W 70-tą rocznicę tych wydarzeń, oddamy hołd walczącym i poległym, pod Pomnikiem Matek oczekujących na powrót synów z wojny. Składając kwiaty połączymy się myślą z Polakami, którzy przemierzając szlak bojowy znad Oki, zostawili za sobą rodziny i małe ojczyzny, by później tu, nad Odrą, budować i tworzyć polskość po zniszczeniach wojennych, gdzie podejmowali wielki wysiłek włączenia tych ziem do Państwa Polskiego.

Wierzymy, że proces zakorzenienia, już się zakończył a nasze pokojowe współistnienie w bez trwogi czasu wojny, będzie trwało przez wiele kolejnych lat i pokoleń.

Serdecznie zapraszamy na uroczystości.

27 marca 2015r. – piątek

Godz. 11.30

Starym aby pamiętali – młodym aby wiedzieli...

Zagłosuj i pomóż wygrać konkurs na upiększanie Gminy

26.03.2015

Burmistrz Cedyni informuję, że Gmina Cedynia zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu ,, Ogólnopolskie Upiększanie z Garnierem”.

Konkurs ma formę rankingu, w którym internauci mogą zagłosować na jedno ze zgłoszonych lokalizacji. Wygrywa jedynie 10 lokalizacji, które zdobędą największą liczbę głosów. Każdy głos to większa szansa na zdobycie nagrody- 20 000,00 zł. Zapraszamy mieszkańców Gminy Cedynia do głosowania na zgłoszoną lokalizację.

Głosy można oddawać codziennie do 22 kwietnia 2015 r. przez stronę http://ogolnopolskieupiekszanie.pl/obiekty/cedynia-1226

Jarmark Wielkanocny - relacja

24.03.2015

W niedzielę 22 marca przy Placu Wolności w Cedyni odbył się Jarmark Wielkanocny zorganizowany przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu i Urząd Gminy. Pani burmistrz Gabriela Kotowicz wraz z dyrektorem COKiS przywitali gości i zaprosili do skorzystania z bogatej oferty wielkanocnej jaką przygotowali mieszkańcy Gminy. Na jarmarku można było podziwiać palmy, stroiki świąteczne, pisanki i wiele różnych dekoracji związanych z Wielkanocą. Niepowtarzalne ozdoby i babeczki wykonali najmłodsi mieszkańcy, ze swoimi pracami  zaprezentowała się świetlica wiejska w Piasku, Łukowicach i Bielinku oraz Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich. Ozdoby i specjały wielkanocne wystawiły sołectwa Czachowa, Starego Kostrzynka, Bielinka, Starej Rudnicy oraz Lubiechowa Górnego.

Wiosenne inspiracje - relacja

24.03.2015

W Sali koncertowej Hotelu Klasztor w Cedynia 21 marca odbyło się spotkanie pt. „Wiosenne inspiracje”, uczestnicy wysłuchali wykładu Małgorzaty Retkowskiej, która jest menadżer kultury, pedagogiem wykorzystującym w pracy formy art-terapii, zajmuje się plastyką i projektowaniem, jest twórcą scen rekonstrukcyjnych i widowisk teatralno-historycznych a także założycielem Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej (GRH LC) „Mława”, która powstała przy Miejskim Domu Kultury w 2008 roku, na potrzeby przedstawienia Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Pani  Małgorzata Retkowska wraz z Michałem Kępińskim w trakcie spotkania starali się odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto jest takie grupy powoływać. Przedstawili korzyści płynące dla miasta i ludzi zaangażowanych w animację historyczną. Priorytetem w tej formie działalności jest integracja i aktywizacja społeczna, praca taka wyzwala twórczo, daje możliwość prowadzenia tematycznych zespołów zainteresowań i szansę budowania wspólnoty. Podczas prelekcji mogliśmy wysłuchać wielu historii związanych z działalnością Grupy (GRH) w czasie ich pracy na planie filmowym i w plenerze, przeplatanych faktami o osobach którym wspólnota dała duże wsparcie i wpłynęła korzystnie na ich dalsze życie.

Poranek malucha

20.03.2015

20 marca do Biblioteki Miejskiej zawitała Wiosna wraz z dzieciaczkami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni. Poranek Malucha odbył się dzisiaj pod hasłem „Witaj Wiosno”. Nasi milusińscy wysłuchali wierszyków o wiośnie i zaśpiewali dla niej wesołe piosenki. Panie bibliotekarki przygotowały dla maluszków niespodziankę w postaci Pani Wiosny, którą dzieci przyozdobiły kwiatami i która od dziś zamieszka w bibliotece. Do zobaczenia wkrótce.

Pierwszy dzień wiosny

20.03.2015

20 marca 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Cedyni obchodzili pierwszy dzień wiosny. Odbył się on pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. Uroczysty korowód w asyście policji i straży pożarnej wyruszył spod szkoły i przeszedł ulicami Cedyni aż na Plac Wolności. Tam uczniowie zostali powitani przez Panią Burmistrz Gabrielę Kotowicz oraz Dyrektora Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Pawła Pawłowskiego. Każda klasa zaprezentowała przebrania i postacie z wybranej przez siebie bajki. Na Placu Wolności można było tego dnia spotkać sporą liczbę księżniczek, kota w butach, czerwonego kaptura, smoka wawelskiego, Asterixa i Obelixa, smerfy,101 dalmatyńczyków, a nawet Panią Wiosnę.

Uczniowie otrzymali od Pani Burmistrz specjalne odblaski, dzięki którym będą mogli bezpiecznie poruszać się po drodze. Dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury Paweł Pawłowski zaprosił uczniów do uczestnictwa w organizowanym przez ośrodek kultury Jarmarku Wielkanocnym oraz w obchodach rocznicy walk na Przyczółku Osinowskim.  Pracownik muzeum opowiedział dzieciom o zajęciach muzealnych, które będą miały miejsce w czasie jarmarku, a także zaprosił uczniów na pole namiotowe, gdzie odbędzie się rytualne palenie Marzanny.

Mamy nadzieję, że w równie wiosennej atmosferze spotkamy się wszyscy na niedzielnym Jarmarku Wielkanocnym!

GALERIA

JARMARK WIELKANOCNY 2015

18.03.2015

Jarmark wielkanocny w Cedyni

 

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza w niedzielę 22 marca 2015 roku na Jarmark wielkanocny, który odbędzie się na Placu Wolności w Cedyni w godzinach od 12: 30 do 16:00. Celem Jarmarku jest przybliżenie i prezentacja tradycji oraz dorobku kulturalnego związanego ze świętami wielkanocnymi, a także promocja produktów regionalnych i tradycyjnych. Podczas Jarmarku zaprezentują się cedyńskie stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, Muzeum Regionalne oraz osoby indywidualne. Będzie można zobaczyć i spróbować specjałów kuchni wielkanocnej, obejrzeć artykuły zarówno związane z tradycją wielkanocną, takie jak palmy wielkanocne, pisanki, ozdoby wielkanocne, jak i typowe produkty cedyńskie miody, oleje, i inne specjały związane z ziemią cedyńską. Na scenie plenerowej wystąpią okoliczne zespoły śpiewacze Chojeńska Kapela Podwórkowa Rewir z instruktorem Januszem Rusakiem a także cedyńska Kalimera, która zaprezentuje tradycyjne pieśni wielkanocne.

 W trakcie trwania Jarmarku Wielkanocnego będzie też można zapoznać się ze zbiorami Muzeum Regionalnego w Cedyni, które tego dnia będzie dostępne bezpłatnie. W ramach lekcji muzealnej najmłodsi uczestnicy będą mogli spróbować sił w robieniu palm wielkanocnych, dowiedzą się jakie są tradycje wielkanocne a także wykonać prace plastyczne w muzeum, które następnie zostaną udostępnione dla zwiedzających.

22 marca mieszkańców i gości Gminy Cedynia, zapraszamy do obejrzenia panoramy okolicy z wysokości wieży widokowej,  którą tego dnia będzie można zwiedzać bezpłatnie.

 Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia historycznej Cedyni i udziału w Jarmarku wielkanocnym.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu

 

 

21 marca ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

18.03.2015

Światowy Dzień Poezji to stosunkowo młode święto obchodzone, co roku 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Z tej okazji cedyńska biblioteka wraz z Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni przygotowała prezentację prac uczniów pt. „POEZJA OKNEM NA ŚWIAT”. Z poetycką twórczością naszej młodzieży można zapoznać się w dniach 23-27 marca w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cedyni. 

Cedynia na okrągło

16.03.2015

12 marca w gościnnych progach Hotelu Piast, zainicjowany został projekt Cedynia na okrągło. To rozpoczęcie działań, których celem jest uświadomienie nam - mieszkańcom potencjału, jakim dysponujemy. Spotkanie miało także zainspirować samorząd, jak i lokalną społeczność, do realizacji większego projektu, jakim jest tworzenie marki naszego regionu.

Budowanie marki Gminy Cedynia to budowanie tożsamości miejsca. Wspólne działania na rzecz wyznaczenia tej własnej i unikalnej tożsamości rozpoczynamy od spotkań i dyskusji, by przejść do długotrwałych programów i konkretnych realizacji. Deklarację o włączeniu się samorządu do tej inicjatywy społecznej wyraziła Burmistrz Cedyni, pani Gabriela Kotowicz.

O wspólnym regionie i patrzeniu ku przyszłości opowiadał przybyłym na czwartkowe spotkanie, gość, pan Andrzej Łazowski – Prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, artysta fotograf i znany działacz społeczny i kulturalny.

Spotkanie było okazją do poznania bliżej tradycji tworzenia produktu regionalnego. Słuchacze dowiedzieli się także, co kryje tajemnicze hasło „Cedynia na okrągło”. Nasz gość uważa, że Gmina Cedynia może stać się miejscem spotkań zarówno dla szczecinian, jak i berlińczyków ze względu na swoje geograficzne położenie. Gra słów Ce-dynia to skierowanie uwagi samych mieszkańców na region i na oryginalne produkty lokalne, wydarzenia, zabytki i miejsca, jakie powinny wspierać działania nawiązujące do strategii rozwoju Gminy. Jak zapowiada sam Andrzej Łazowski, pierwszych rezultatów projektu możemy oczekiwać już jesienią tego roku.

Spotkanie zorganizowane przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu rozpoczęło także cykl spotkań z animatorami, działaczami społecznymi i twórcami, które mają na celu zaktywizowanie lokalnej społeczności i wyrównanie szans w dostępie do kultury i edukacji.

Kolejne otwarte spotkanie - „Wiosenne inspiracje”, już w sobotę 21 marca 2015 roku w Hotelu Klasztor Cedynia. Naszymi gośćmi będą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej i animatorzy z Agencji Retro-Pasje. Spotkanie uświetni recital piosenek Edith Piaf w wykonaniu Ewy Stabach.

Organizatorzy pragną podziękować właścicielom Hotelu Piast w Cedyni za pomoc w organizacji wydarzenia i użyczenie sali.